Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2017 r. o sygn. II AKa 98/17:
„Stopień winy wyznacza górną granicę dolegliwości związanej z wymierzeniem kary. Nie można, zatem orzec kary lub środków karnych, których dolegliwość przekraczałaby stopień winy, chociażby za takim orzeczeniem przemawiały inne dyrektywy, np. prewencji ogólnej czy indywidualnej. Wina pełni w tym ujęciu, funkcję limitującą – wyznaczając górną granicę konkretnej kary (…).
Na ocenę stopnia społecznej szkodliwości wpływają okoliczności wymienione w art. 115 § 2 k.k. i są to okoliczności przedmiotowe oraz podmiotowe, jednakże wszystkie związane są z czynem sprawcy. Motywacja i postać zamiaru, mają również wpływ na stopień winy. Natomiast na stopień społecznej szkodliwości czynu nie mają wpływu – jak wynika to z treści art. 115 § 2 k.k. – okoliczności dotyczące sprawcy niezwiązane z czynem przestępczym. Dyrektywa stopnia społecznej szkodliwości ma sprzyjać wymierzeniu kary sprawiedliwej i powinna nie tylko wyznaczyć górny pułap kary współmiernej do stopnia społecznej szkodliwości konkretnego czynu, ale i przeciwdziałać wymierzeniu kary zbyt łagodnej w przypadku znacznej społecznej szkodliwości czynu. (…)
Na gruncie art. 438 pkt 4 k.p.k. nie chodzi o każdą ewentualną różnicę w ocenach co do wymiaru kary, ale o różnicę ocen tak zasadniczej natury, iż karę dotychczasową nazwać można byłoby – również w potocznym znaczeniu tego słowa – „rażąco niewspółmierną”, to jest niewspółmierną w stopniu nie dającym się wręcz zaakceptować.”
Prawnik Kartuzy
Rozwód Kartuzy
Porady prawne Kartuzy
Adwokat Benkowski Kartuzy
Rażąca niewspółmierność kary
Podatki i prawo podatkowe
Adwokat Rafał Benkowski ukończył w czerwcu 2024 r. studia podyplomowe Podatki i Prawo Podatkowe z oceną bardzo dobry, które były organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w roku akademickim 2023/2024.
Program studiów obejmował m.in. przepisy proceduralne, międzynarodowe aspekty prawa podatkowego, opodatkowanie dochodów, opodatkowanie obrotów oraz opodatkowanie majątku i należności niepodatkowe.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2024 r. o sygn. IV KK 408/23:
„Sąd II instancji ma pełne prawo do dokonywania nowej, odmiennej niż uczynił to sąd meriti, oceny zgromadzonych dowodów oraz czynienia nowych ustaleń faktycznych, o tyle taki zakres orzekania musi być poprzedzony rzetelną i wnikliwą analizą wszystkich przeprowadzonych dowodów, przedstawieniem logicznej argumentacji uzasadniającej nowe ustalenia, spełniającej zarazem wymagania określone w art. 424 § 1 pkt 1 k.p.k. W takim układzie procesowym, sąd winien także zastosować się do zasad wynikających z art. 7 i 410 k.p.k., a więc poddać analizie i ocenie cały materiał dowodowy zgromadzony w toku dotychczasowego postępowania, przedstawić własne ustalenia, które doprowadziły go do przekonania i konieczności odmiennego rozstrzygnięcia i wykazać, że stanowisko wyrażone w wyroku sądu pierwszej instancji było bez wątpienia wadliwe oraz zaprezentować argumentację uzasadniającą taki wniosek.”
wyrok SN z dn. 16.01.2024 r., sygn. IV KK 408/23
adwokat kartuzy
Postępowanie karne w sprawie o popełnienie czynu z art. 178a kk
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 listopada 2023 r. o sygn. II KK 108/23 wskazał, że: „Do przyjęcia surowszej kwalifikacji prawnej wynikającej z treści art. 178a § 4 k.k. koniecznym jest ustalenie, że uprzednie prawomocne skazanie sprawcy nie uległo zatarciu w dacie wyrokowania co do czynu określonego w art. 178a § 1 k.k., będącego przedmiotem aktualnego osądu, również wtedy, gdy do popełnienia tego czynu doszło przed upływem okresu niezbędnego do zatarcia wcześniejszego skazania.”
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
(uchylony).
(uchylony).
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Obrona w postępowaniu przygotowawczym. Obrona w postępowaniu karnym. Adwokat Kartuzy.
Sprawy karne. Zakaz prowadzenia pojazdów
art. 178a kk
Warunkowe umorzenie postępowania
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 27 października 2023 r. o sygn. I KK 234/23: „Przepis art. 66 k.k. określa materialne i formalne przesłanki warunkowego umorzenia postępowania, których dopiero łączne spełnienie umożliwia zastosowanie przez sąd tej instytucji. Wśród tych przesłanek przepis ten wymienia warunek uprzedniej niekaralności sprawcy za przestępstwo umyślne. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, iż ten warunek ma charakter bezwzględny i nie zależy od stanu wiedzy sądu orzekającego o warunkowym umorzeniu postępowania.”